کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

درس های اقتصاد آلمان برای ايران

کدخبر:۱۰۰۵۵یکشنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۸:۱۰:۳۷۸۳۵۱ بازدید

تيم بودن و يکپارچگي آلمان ها تنها مختص به فوتبال آن ها نمي شود. آلمان در اقتصاد خود نيز آنقدر منظم است که بسيار آسان مشکلات سخت ...
درس های اقتصاد آلمان برای ايران

وقتي سوت پايان فينال جام جهاني برزيل به صدا در آمد، آلماني ها توانسته بودند ثابت کنند که بدون ستاره نيز مي توان قهرماني شايسته بود. آلمان نه مسي داشت و نه رونالدو. از بازيکنان گران قيمتي نظير گرت بيل نيز خبري نبود. يکي از تحليل گران مطرح فوتبال در مورد موفقيت هاي آلمان معتقد است: «آلمان فقط تيم است. همين و بس.»

تيم بودن و يکپارچگي آلمان ها تنها مختص به فوتبال آن ها نمي شود. آلمان در اقتصاد خود نيز آنقدر منظم است که بسيار آسان مشکلات سخت را پشت سر مي گذارد. يکي از سخت ترين خاطراتي که در ذهن مردم آلمان نقش بسته است، روزهاي بعد از جنگ جهاني دوم مي باشد. مردم جنگ زده آلمان نه تنها جنگ را باخته بودند بلکه تمامي زيرساخت ها و امکانات و زيربناهايشان را هم از دست داده بودند. در همان روزها، مردمان پر طاقت آلماني، خستگي جنگ را فراموش کردند تا به سازندگي کشورشان بپردازند.

از قوت غالب سيب زميني تا کار کردن دو شيفت، تنها بخشي از آن چيزي بود که مردم آن کشور از خود به نمايش گذاشتند. آلمان خيلي زود توانست از سياه چاله جنگ جهاني دوم، رهايي يابد و بار ديگر روي خوش زندگي را تجربه کند. شايد خيلي زودتر از کشورهاي فاتح جنگ نظير انگلستان. براي همين بود که نشريه انگليسي در همان سال ها، با حسادت در مورد آلمان نوشت: «هم اکنون نيروهاي کاري آلمان زندگي راحت و آرامي دارند. حتي طبقه کارگر هم مي تواند از انواع مواد و فرآورده هاي غذايي به خوبي بهره ببرد» آلمان با گل گوتزه 21 ساله قهرمان جام جهاني شد تا نشان دهد، در آينده نيز حرف هاي زيادي براي گفتن دارد.
 

آنچه در آلمان ويرانه گذشت

 

خانه اي در خرابه

آلمان ديگر آلمان نبود. آلمان به خرابه اي تبديل شده بود که شهروندان آن با حسرت، گذشته آن را به خاطر مي آوردند. ديگر خبري از اقتدار هيتلر و نازي ها نبود و اقتدار ديروز آلمان جاي خود را به اشغال چهار کشور پيروز داده بود. شوروي، انگلستان، فرانسه و آمريکا بر سر جسد آلمان با هم به توافق رسيده بودند تا آن را ميان هم تقسيم کنند. اما روزهاي سخت خيلي زود سپري شد و پيشرفت هاي شگرف آلمان، لقب «معجزه اقتصادي» را از آن خود کرد. اين کشور توانست در مدت زمان کوتاهي خود را از خرابي نجات دهد و بار ديگر ستاره اقتصاد اروپا شد. اما به راستي چرا آلمان توانست بسيار زودتر از کشورهاي پيروز جنگ جهاني از خرابي ها رهايي پيدا کند؟ اقتصاددانان به دنبال توضيح اين موضوع به مساله سرمايه انساني دست يافتند. يعني گرچه آلمان سرمايه فيزيکي نظير پل و جاده نداشت و از نفت و منابع طبيعي هم بهره اي نبرده بود، اما نيروي انساني کارآمد و ساختارهاي فرهنگي اين کشور باعث شد خيلي زود به وضعيت اوليه خود بازگردد.

 

ارهارد؛ سردار اقتصادي آلمان

آلمان بعد از جنگ جهاني دوم، ميان 4 کشور پيروز در جنگ تقسيم شد. اما حدودا يک سال بعد انگلستان، فرانسه و آمريکا توافق کردند به اشغال آلمان خاتمه دهند و دولت مستقل آلماني تاسيس کنند. در دولت مستقل آلماني، آقاي ارهارد وزير اقتصاد شد. وي بلافاصله خواهان انجام اصلاحات اقتصادي گسترده به ويژه در حوزه اصلاحات ارزي شد. به دليل تورم بالا، پول آلمان عملاً بي ارزش شده بود و اقتصاد عمدتاً به شکل تهاتري و کالايي کار مي کرد که مانع شديدي در برابر رشد صنايع بود. به محض اينکه خبر اصلاحات ارزي به بيرون درز کرد، فروشگاه ها تعطيل شدند تا اثرات پول جديد را بتوان تعيين کرد. همزمان شوروي ها عرضه کالاها به برلين را، قطع کردند. قدرت هاي غربي با تحويل هوايي آذوقه و کالاها به شهر واکنش نشان دادند که شروع يک طرح مشهور به «پل هوايي» و يکي از هيجان انگيزترين رويدادها در تاريخ پس از جنگ جهاني دوم بود. لذا آلمان توانست با سلامت از مسير اصلاحات ارزي بگذرد.

 

مردماني که شوخي ندارند

مردم آلمان را به سخت کوشي و جديت مي شناسند. برخي به طعنه مي گويند که خنديدن در آلمان ممنوع است و يا اينکه بر خنده ماليات بسته اند؛ ظاهرا شوخي در آلمان فقط يک شوخي است! علاوه بر اينها مردم آلمان به ميهن پرستي افراطي، تعلق خاطر به زبان و ميهن خود، انضباط شديد و احترام به مقررات، جسارت و خشکي هم شناخته مي شوند. مجموعه ويژگي هاي خوب و بد فوق که در فرهنگ مردم آلمان نهادينه شده است يکي از مهم ترين علل خروج سريع آلمان از بحران اقتصادي بعد از جنگ جهاني دوم بوده است. در شرايطي که مردم آلمان به خاطر سياست هاي جنگ طلبانه و نژادپرستانه هيتلر در کام يک جنگ ويرانگر فرو رفته بودند، بعد از جنگ براي تسريع آباداني ميهن خود، دو شيفت کار مي کردند و به اندازه فقط يک شيفت حقوق مي‌گرفتند. اعتصاب را فراموش کرده و حداقل دستمزد را پذيرفته بودند. بنا به عادات خود سخت کوش و منظم و تابع مقررات بودند. بدين ترتيب شرايط را براي رشد سريع با پس انداز و سرمايه گذاري کافي فراهم آوردند و خيلي زود نتايج سخت کوشي و قناعت خود را چشيدند.

طرح مارشال آمريکايي براي آلمان

بعد از جنگ جهاني دوم، هراس از گسترش کمونيسم در کشورهاي جنگ زده ، سردمداران نظام سرمايه‌داري را آسوده نمي گذاشت. مردمان فلاکت زده کشورهاي مختلف از جمله آلمان، به طور بالقوه، تمايل زيادي به کمونيسم و قوانيني مثل مالکيت اشتراکي داشتند تا به حداقلي از رفاه دست يابند. لذا در فاصله کوتاهي بعد از جنگ برنامه هاي مختلفي مثل اصل 4 ترومن و طرح مارشال براي کمک به اروپا تدوين شد. دريافت اين کمک ها نقش به سزايي در توسعه آلمان داشت اما تعهداتي را نيز به اين کشور تحميل کرد. 4.5 ميليارد دلار کمک مستقيم، کمک هاي مختلف غذايي و مانند آن تاثير به سزايي بر اقتصاد آلمان داشت. در عين حال تعهداتي مثل تعهد جهت پرداخت خسارات، هزينه هاي اشغالگران، غرامات جنگي، صدور زغال سنگ و. .. بر اين کشور تحميل شد. از سوي ديگر برخي معتقدند که کمک هاي آمريکا به اين کشور علاوه بر ايجاد نگه داشتن آلمان در بلوک غرب به عنوان يک هم پيمان آمريکا، اهدافي چون ترويج دلار به عنوان پول مشترک جهاني دنبال مي کرده است.


7n5ftfu4675wyylfb3t.jpg


درس هاي اقتصاد آلمان براي ايران

يک

يکي از سوالاتي که ذهن برخي از اقتصاددانان توسعه را به خود مشغول کرده است، اين موضوع است که اگر ايران از نفت بهره اي نمي برد، وضعيت بهتري داشت يا خير؟ اگرچه پاسخ به اين سوال کاري بسيار دشوار است اما ايران امروز با تکيه به سرمايه انساني موجود مي تواند هرگونه مانعي را از سر راه بردارد؛ فقط با اين شرط که بر نيروي کار متخصص خود تکيه نمايد.

 

دو

اصلاحات اقتصادي به خصوص اصلاحات ارزي يکي از نيازهاي کشورهاي در حال توسعه است. در نظام ارزي کشور مشکلات فراواني وجود دارد که حل آن ها نيازمند اقدامات جدي در اين زمينه است. حرکت نرخ ارز به سمت نرخ واقعي، به تنهايي کافي نيست و بايد آثار رفاهي اجتماعي آن در اقتصاد ديده شود تا گرفتار مشکلاتي نظير آنچه در سال هاي اخير اتفاق افتاد، نشويم.

 

سه

اگرچه مشکلات مختلفي در کشورمان وجود دارد اما بايد بپذيريم بيش از آنکه روحيه سخت کوشي و تلاش حاکم باشد، تقاضا براي کارهاي ساده بالاست. ساعات کار مفيد در اداره ها کمتر از 2 ساعت در روز اعلام شده است و بهره وري بسيار پايين است. اين موضوع امروز يک مانع مهم رشد اقتصادي کشور است که جز با درک صحيح مردم از نقش خود قابل رفع نيست.

 

چهار

استفاده از کمک ها و سرمايه هاي خارجي به اشکال مختلف مثل سرمايه گذاري مستقيم و غيرمستقيم خارجي، همکاري علمي، کمک مستقيم و وام قابل تحقق است و مي تواند نقش خود را در توسعه اقتصادي کشور بازي کند. متوليان اقتصاد کشور بايد ضمن استفاده از فرصت هاي خارجي، تمرکز بيشتر بر رشد درون‌زاي اقتصاد داشته باشند تا مجبور به اجراي خواسته هاي آن ها نباشيم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا: 1393/11/2618:19:52،
347
16
درود بر تمام انسانهایی که به بشریت خدمت میکنند
علی: 1393/11/2619:00:26،
328
28
اخه آلمان کجا ما کجا
ما باید اول از کشورهایی مثل ترکیه و امارات درس بگیریم بعد اگه به اونا رسیدیم بریم از آلمان درس بگیریم
آلمان را ۳۶ سال پیش می تونستیم ازش درس بگیریم ولی الان باید از ترکیه و چند سال دیگه از عراق و افغانستان درس بگیریم
مهرداد: 1393/11/2619:01:39،
56
502
انشالله کشور ایران هم زیر سایه پرچم اسلام و قرآن از آلمان و غربیها پیشرفته تر میشود. انشالله. درود بر ایران اسلامی. درود بر جمهوری اسلامی
علی: 1393/11/2619:06:56،
230
13
سفیدی دستکش کار تو محیط کارخونه رو دقت کنید. لطافت جنس دستکش که مبادا قطعات خط مونتاز خش میکروسکوپی برداره توجه بکنید.شرافت کاری و تعهد یعنی این.
14: 1393/11/2619:15:59،
184
11
مشكل اينجاست كه تو اينجا همه چيز به سياست گره خورده و شايسته سالاري و پيشرفت و تخصص و ... هيچ معنايي نداره.
1: 1393/11/2619:20:39،
89
12
ایران جیب عزیز حتما سیاستمداران ما به این موارد دقت میکنند!
پاسخ مهرداد: 1393/11/2619:34:22،
145
18
با داشتن افرادی مثل مهرداد المان که هیچ ازامریکا را هم پیشی خواهیم گرفت
MOHAMAD: 1393/11/2620:31:28،
127
11
دین و خدا به اسم فقط اینجاست به عمل اونجاست.حالا کی بیشتر مدعیه . پیدا کنید پرتقال فروش را
مهرداد: 1393/11/2620:33:15،
147
9
اقا چند روز پیش یکی از دوستام یه پراید صفر از نماینگی گرفت ضبط نداشت!!!!! بعد رفته میگه ظبط نداره میگه این مدلش ظبط رو اپشناش نیست.
من |:
دوستم |:
داعش |:
پراید((:
نیما: 1393/11/2620:34:43،
112
18
این آلمانی‌ها مسلمونن ک ب اینجا رسیدن!!!!!!
احمد: 1393/11/2620:50:35،
105
9
ما برامون امپولم میخان بزنن دستکش دست نمیکنن
اونوقت آرم بنز را یه جوری با دستکش گرفته که
خدا ی نکرده الوده به میکروب نشه
پاسخ اسمارت فون به نيما: 1393/11/2621:14:01،
139
9
نيما جان من به نتيجه ايي هولناك رسيدم
تعصب به دين و غيرت بي جا ، كشور و مردمو بدبخت ميكنه
كاري كه آلمان نكرد
Mahdi: 1393/11/2622:02:05،
55
20
علی آقا مشکل ما اینجاست که خودمونو دست کم میگیریم اگه متنو کامل خونده باشی میبینی که بزرگ ترین سرمایه آلمان درست کار کردن مردمشونه
ما فقط میایم اینجا یکی که درست حرف میزنه مسخرش میکنیم
ما فقط حسرت ایران زمان کوروشو میخوریمو میگردیم دنبال یه حرف از کوروش واقعا الان چقدر کار میکنیم که دوباره به اونجا برسیم
باور کنیم که اگه واقعا بخوایم میتونیم به آلمان برسیم، اگه درست کار کنیم ، همه و همه
کوروش بزرگ: 1393/11/2622:09:55،
55
15
ولی دوستان یکم انصاف داشته باشین ما تک تکمون چقدر به این مملکتمون کمک کردیم و پشت همدیگه بودیم همه ما داریم یه جورایی عیب دیگران رو میگیریم و خودمون رو عالی میدونیم برای اینکه ما ایرانو از این وضعیت نجات بدیم بیایم از همین فردا رفتارامونو عوض کنیم تا وقتی خودمون هیچ تلاشی نکنیم چیزی عوض نمیشود ..ما ملتی شدیم فقط تو صف نانوایی پشت ترافیک پشت همیم
اسمارت فون: 1393/11/2623:53:53،
48
25
كورش كبير جان
ما ايرانيا انساناي برتريم مگه نميدونستي
مسلمان واقعي ماييم نه عربستان ، ما از همه با سواد تريم ، همه خيانت ميكنن ما نه،
همجا ميكشن ما نه ، همه خراب ميكنن ما ميسازيم ، تو آمريكا طلاق ميگيرن ما نه
تو آمريكا هر كي رابطه نامشروع داره مااااا نه اصلا كي گفته ؟؟؟؟؟؟
كلا ما ايرانيا انساناي برتريم كلا در مه نظر فوق العاده اييم ما فوق بشريم
فكر نكني توي ژاپن كه توي دبستاناشون سلول بنيادي تكثير ميكنن نههههه ما تو مهد كودكامون داريم ژِن تكثير ميكنيم كلااااااا ما هورااااايييم
امیر: 1393/11/2709:39:46،
43
27
دوستان انصاف رو رعایت کنیم...
مردم ایران کم نذاشتن... مگه توی جنگ همین جوونها نبودن که رفتن شهید شدن... مگه این همه سال مردم فشارهای اقتصادی و تحریمها رو تحمل نکردن...
ولی وقتی مردم دیدن نتیجه جانفشانی و شهید دادنها، خاوری ها و بابک زنجانی ها و ... و این همه بی تدبیری هاست، اونوقته که سرخورده میشن...
از نظر تولید نیروی انسانی فرهیخته ایرانیها جزو بهترینها هستند. چطور همین ایرانی ها میرن آمریکا و آلمان، قوانین رو رعایت می کنن؟ ولی همین ایرانی ها، داخل کشورشون اینطوری هستن که می بینیم..
نتیجه حرفم اینه که بسه دیگه. مردم تا کی باید جور بی تدبیری شما رو بدن؟!!!!
محمد: 1393/11/2815:16:27،
13
10
آلمانی ها واقعا نژاد برتر انسان رو زمینن.ببینین چطور خودشونو از سختی و مشکلات بدون داشتن نفت کشیدن بیرون.قبل جنگ هم واقعا از کشورهای دیگه از لحاظ صنعت و اقتصاد پیشی گرفته بودن.الان هم که تو اوج هستن
ایرانی: 1393/11/2618:21:01،
129
13
انوقت ما هنوز اندر خم یک کوچه موندیم که سال 94 پراید رو تولید کنیم یا نکنیم!
م: 1393/11/2618:24:59،
128
11
آرم بنز اونقده ابهت داره که با دستکش گرفته شده. آرمش می ارزه به صدتا ماشین ایرانی!!!
محمد: 1393/11/2815:20:15،
14
11
برعکس آلمانی ها ما ملت شوخی و خنده و جک درست کردنیم.کافیه یه نفر یا یه موضوعی گیر بیاریم دیگه تموم.برعکس آلمانی ها هم هشتمون گروی نه همونه
حامد: 1393/11/2618:27:58،
88
8
فکر کنید بعد از جنگ جهانی دوم ظرف حدود 60 یا 65 سال آلمان به کجا رسیده انوقت ما ادعا میکنیم تمدن چند هزار ساله داریم و ما به کجا رسیدیم؟! از قهقهرا هم رد شدیم !!!
مهدی: 1393/11/2618:31:07،
59
12
بدلیل بمباران تبلیغاتی علیه خارجی ها در این سی سال گذشته و بدبینی نهادینه شده ، عملا بعید می دونم علاقه و تمایل به جذب سرمایه خارجی بسادگی فراهم بشود و البته تهیه بستر مناسب امنیت سرمایه گذاری و حذف نگرانی سرمایه گذار و حذف شعارهای مرگ ، مرگ، سهم مهمی در بهره مندی از این مزیت خواهد داشت که هر دو طرف ذی نفعی خواهند شد.
حسین: 1393/11/2618:34:53،
77
11
اولین کاری که میتواند به کشور کمک کند را من پیشنهاد میدم.
تمام کسانی که مسئول کل فساد اقتصادی و اختلاص هستند را سریعا محاکمه و به اشد مجازات محکوم کنید. .وقتی اعتماد مردم برگردد اقتصاد کشور جهشی جلو میرود
پارسا: 1393/11/2620:43:34،
65
10
آخه برادر من کی باید محاکمه کنه، چاقو که دسته خودشو نمی بره!!!
پارسا: 1393/11/2621:00:00،
75
12
من یه سئوال دارم آیا آلمانها، کسانی داشتند که بعداز جنگ دوباره در فکر کشور گشایی باشند و در منطقه تنش ایجاد کنند ،و به مرگ سران کشورهای همسایه تبریک بگن !!! یا در فکر سازندگی کشور و مردم خود بودند! به خود خدا قسم که اگر بهشتی باشد همه آلمانها در بهشتند! چرا که از امکانات این دنیا به خوبی استفاده می کنند.
اسمارت فون: 1393/11/2621:02:06،
64
10
حسين جان اينطوري كل كشور تعطيل ميشه اگه ديگه مسئولي نباشه
آخه همه ميرن زندان يا تبعيد كسي نميمونه هر چند يك كارگر بي سواد بهتر ميتونه كشورو تا اينا اداره كنه
داغدار: 1393/11/2618:38:36،
70
15
مفید و کارشناسانه بود ولی بهتر است کشورمان را با کشورهای
هم قاره و مسلمان مانند مالزی مقایسه کنیم که بیست سال پیش
کجا بودند و الان به عنوان ببرهای اقتصادی اسیا نبض اقتصاد این
قاره را در دست گرفته اند تنها بر اساس درایت و برنامه ریزی
کسانی مانند دکتر ماهاتیر محمد اکنون الگویی برای کشورهای
اسلامی هستند.
محقق: 1393/11/2619:10:19،
77
22
لازمه که بدونیم ما 40 سال پیش تو اسیا با کمی اغماض در سطح زاپن بودیم
کشکول طلایی: 1393/11/2618:39:27،
60
14
ایمان اعتقاد صداقت غیرت وجدان و وطن پرستی میخواهد.حالا پیدا کنید پرتقال فروش را....!!!!!!!!!
Mohsen: 1393/11/2619:13:15،
43
14
با این همه ادعا و دکوپوز هنوز نتونستن بفهمن چجوری این لگن سازها آشغال سازهامون ماشین پیش فروش میکنن
پس نتیجه میگیریم ما جلوتریم خخخخخخختت
sam: 1393/11/2619:46:34،
61
17
با سلام

خود ارائه این مقاله نشان می دهد که چقدر ما ایرانی ها در توهمات خود غرقیم و اینکه اصلا واقعیات روزمره جامعه خودمان را نمی بینیم.آخر کجای زندگی ما شبیه آلمانی هاست که بخواهیم از آنها درس بیاموزیم.یکی نگاهی به مدیران خودمان بیاندازید و بعد صحبت از آلمان شدن بکنید! در جامعه ای که در آن شایسته سالاری پشیزی نمی ارزد و هیچ کس سرجای خودش نیست و هر آدم بی تجربه و بی لیاقتی را برای پست های حساس و فنی در نظر می گیرند و به برخی از خواصش! کیلویی درجه دکترا و استاد می دهند و هیچ نوع تعامل مثبتی هم با دنیای خارج و اقتصاد جهانی وجود ندارد و هر روز هم بر علیه یک کشور شعار داده می و بیشتر مردم آن یا مسافرکشند و یا دلال و....صحبت از آلمان شدن جوک است. ما هرگز آلمان نخواهیم شد، از قدیم گفته اند قاچ زین را بچسب سواری پیشکش! بهتر است خودمان را با کشورهایی همچون امارات و ترکیه و مالزی مقایسه کنیم .
علي: 1393/11/2619:47:34،
41
13
آلمانها در جنگهاي جهاني اول و دوم ي تنه رفتند به جنگ غولها. و ي شكست نا عادلانه را پشت سر گذاشتند و مانند پرنده ققنوس از زير هزاران تن آوار و خاكستر سينه سپر كرد و با تجربه از شكست گذشته خود و اشتبهاته محاسباتي كه داشتند و همچنين يار گيري و يار كشي سياسي صحيح در سطح جهاني توانمند تر و هوشمندانه تر با نيت جبران اشتبهاتشون نسبت به بعضي كشورها و با گامهاي شمرده و حساب شده به سوي آرمانهاي قابل تبديل شدن به واقعيت كه مفيد باشه و جهان و عامه پسند نه آرمانهاي به دور از واقعيت و وقتگير و هزينه بر و خاص پسند حركت كرده به گونه اي كه دشمنانش تبديل به دوست و گذشته بدش به فراموشي سپرده شده است .به اميد ايراني موفق و جهان پسند كه هم مردمش هم ديگران دوسش داشته باشند.
علی: 1393/11/2620:02:45،
18
14
اکثر اتومبیل ها سدان و...
بعد از مدت کوتاهی شاسی انها نیز به بازار میاید .
شاسی بلند پیکان وپراید به بازار نیامده ,همه هم میدانند.
بعد از ورود آن قهرمـــــــانان اتومبیل شاسی بلند ایرانی
ما هم به اقتصاد جهان وجهانی فکر میکنیم ...
حق و صبر: 1393/11/2620:16:08،
61
18
اگه آقایان دست از دشمنی با دنیا بردارن و به عنوان عضوی از جامعه ی جهانی زندگی خودشونو بکنن همه چیز حل میشه . . .
اسمارت فون: 1393/11/2622:31:40،
59
10
اين آقايون اتم حق مسلمشونه و بدبختيش مال ماس
اتفاقي كه بيوفته اون آقايون فرار ميكنن با پولايي كه تو بانك سوئيس دارن ما بدبخت ميشيم
آدم: 1393/11/2711:53:40،
27
10
حالا اگه سردمداران دنیا با کمک رسانه و تبلیغات و ... مردمشون رو گمراه کردن تا راه مد نظر اونها رو برن باز هم ما باید با همه شون دوست و همراه باشیم؟
یه کم واقع بین باشیم
اگه ایرانی هستیم واقعا ایرانی فکر کنیم به دور از تعصب دینی
اگر مسلمونیم واقعا اسلامی فکر کنیم بدور از تعصب نژادی
ما همه تفکرات و تعصبات رو با هم قاطی کردیم و از هرکدوم اونی رو که میپسندیم - بخونیم بیشتر به کارمون میاد - رو برداشتیم علم کردیم.
درستی و غلطی راه رو باید از اهلش پرسید ...
علی: 1393/11/2621:22:53،
28
12
البته من حوصله نداشتم همه متنو بخونم چون میدونم مشکل کجاست و شناخت مشکل مملکت ما خیلی ساده است اگر بخوایم سرمونو از زیر برف بکشیم بیرون اون مشکل اینکه "در مملکت ما ماشالله کم کار زیاده " همین و بس.
بیشاپور: 1393/11/2622:05:59،
36
10
آرمش به کل ایرانخودرو می یرزه
واقعیت : 1393/11/2622:12:42،
47
10
آلمانی ها هم 80 سال پیش دچار توهمات آرمانی شدند و پس از شکست در دو جنگ جهانی اول و دوم متوجه شدند که اشتباه کردند !این بار راه درست را انتخاب کردند و آن صنعتی شدن و توسعه همه جانبه .البته ملت آلمان همواره پتانسیل لازم را در بالاترین سطوح داشته و قابل مقایسه با ما نیستند ولی خدا کند که ملت ایران روزی به این واقعیت پی ببرد که عزت وافتخار با شعار های دشمن ساز بدست نمی آید بلکه این توسعه و رشد علمی و صنعتی است که یک ملت را سربلند می کند.
رضا: 1393/11/2622:22:05،
43
20
مدیر شرکت ما الان 14 میلیون در ماه حقوق دارد نه اینترنت میدونه چیست نه اصلا اعتقاد دارد که مدیر باید کار کنه کارش امضاء کردن است بدون خواندن نامه و سر و صدا دادن سابقه کاری 28.5 سال دارد تازه خود را در سطح مدیر کشوری میدونه البته خدایی از رئیس قبلی کشوریش سوادش بیشتر است حالا شما درک کن که اون چی بود
pepan : 1393/11/2623:06:59،
28
17
پارتی هست این کارا...
واس ما هم نمیدونه نت چیه..ولی اسمش رو گذاشته رئیس و ماهی ۵ تومن میزنه جیب..ولی من بدبخت به زور ۶۰۰ تومن میگیرم اون هم شرکت تعطیل نباشه.
ماهان: 1393/11/2623:14:15،
24
46
دوستان یه نکته رو فراموش نکنید ما و آلمانیا از یه نژادیم یه ما هم یه روزی یه همچین مردمی بودیم باید دید از کی به این صورت درآمدیم.
توماس : 1393/11/2709:28:22،
33
18
ببین با کیا شدیم 80 میلیون . دوست من برتری به نژاد نیست بلکه به فکره . همین فکرا رو میکنیم که عقب می مونیم . نژاد و دین و زبان رو ول کنید اینا تعصبات بی جاست . حالا بگیم افغانستان هم با شما هم نژاده چرا اون بیچاره شده ؟؟؟ و خیلی هز کشورهای موفق که با شما هم نژاد نیست . در ضمن همه مردم جهان با هم هم نژاد هستند و از نسل آدم و هوا
رحمان: 1393/11/2623:35:02،
30
20
بيايد به جاي اينكه ايران را درست كنيم
كساني كه ايران را خراب كرده اند را درست كنيم
اين طوري هر دو درست ميشود
خودم: 1393/11/2701:06:34،
40
16
شعار مرگ برامريكا، انگليس ، آلمان ، ايتاليا ، نروژ، فنلاند، فرانسه ، دانمارك ، بلژيك، شيلى، دومونيكن و ... يادتون نره .
کوروش بزرگ: 1393/11/2701:30:02،
40
11
مسولین ونمایندگان مجلس و به خصوص مراجع خجالت بکشید آخه مردم چه گناهی کردن که باید به آتیش شما بسوزن.البته خیلی از مردم ایرانم تنبلن و دنبال اینن که از کار بزنن و وجدان کاری ندارن
بی نام: 1393/11/2701:39:44،
37
15
پیشرفت نخواستیم. اگر بدتر از این نشویم شانس آوردیم. کلا ما ایرانی ها به بدبختی و عوامل منفی روی خوش نشان می دهیم و هر چیزی که مثبت است یا درست است خراب می کنیم و از بین می بریم. صنعت پیشکش ببینید با محیط زیست خود چه کردیم. در جایی خواندم "اگر می خواهید مردمی را بشناسید ببینید با طبیعت کشور خود چگونه رفتار می کنند." نتیجه گیری با خودتان
گل آقا: 1393/11/2707:26:49،
44
17
یادش بخیریه روزی هم یه نفرایرانی صنعت تفنگ ژ3آلمان راخرید و واردایران کردوسهام شرکت بنز راخریداری نمود.اماآن سبوبشکست وآن پیمانه ریخت
ناشناس: 1393/11/2708:22:01،
36
19
در کشور آلمان اصلاحات ارزی انجام شد و موجب پیشرفت آن کشور شد ولی در کشور ما اصلاحات ارزی انجام شد و نتیجه آن به تعلطیل شدن واحدهای تولیدی شد هزار سال دیگه هم با این رویه ای که مسئولین در پیش گرفتند به کشورهایی مثل ترکیه هم نمیرسیم چه برسد به کشورهای اروپایی در کشوری که با شرکت هایی همچون پدیده چنین رفتاری می کنند آیا سرمایه گذاران حاضر خواهند شد وارد چنین میدانی شوند؟ الان 30 هزار کارگر و مهندس در معرض خطر بیکاری هستند
---: 1393/11/2708:32:40،
52
18
به ژاپنی میگن چرا بعد از اینکه بمب انداختن تو کشورتون و همه چی رو با خاک یکسان کردن برعلیه باعث و بانیش شعار ندادید، گفت نشستیم فکر کردیم به این نتیجه رسیدیم که سخت کار کنیم و سخت کار کردیم و حالا نتیجش اینه که تو همون کشور آمریکا وقتی تلفن پاناسونیک رو میزشون هست، وقتی ماشین تویوتا میچرخه و وقتی هزاران محصولمون اونجا هست یعنی پیروزی یعنی شکست دشمن . شعار برای آن دسته از آدماس که ناتوانند و نمیتونن کاری کنن پس شعار میدن.
امیر: 1393/11/2708:47:13،
25
16
یکی از موفغیعت های کشور های پیشرفته کارهای گروهی در تمام زمینه است و مثل اینجا بت ندارند که یک تن تصمیم بگیره و دستور بده و آن یک تن را عقل کل قرار بدهند همیشه دو فکر بهتر از یک فکر بوده و دیگر اینکه دین را هم از همه چیز جدا کردند که دین ابزار کار بعضیها نشه که هر کاری خواست بکنه بعد دین رو بیاره وسط مثل کشور خودمان؛ و وقتی مدیر و قانون ضعیف بود هیچ توقعی از پیشرفت نداشته باشید؛ به قول دوستمان ما اگه به ترکیه برسیم شاهکاریم آلمان پیشکش .
هالو: 1393/11/2709:43:48،
28
16
درآلمان همه مثل همند باهم بالا وپایین میشند تضاد طبقاتی خیلی کمه همه دارن مالیات میدن دوستی تبعه آلمان بود تعریف میکرد که دولت سطح رفاه تعیین میکنه مثلابرای محل زندگی اگه خونه ت بیشتر از 90 متر باشه باید مالیات بدی مالیاتشم انقده سنگینه که کسی دنبال بیشتر از 90 نمیره نه تنها برای ملک بلکه واسه همه چیز همینطوریه پارتی هم نداره همه باید مالیات بدن.
من چند روز پیش رفته بودم یه گاوداری بزرگ صاحبش میگفت روزی 3میلیون تومن درامد گاوداریه تازه کارمند ارشد دولت بود وباغ هم داشت ولی ازمالیات معاف بود گفتم چرا روزی 3میلیون درامدته ولی معافی میگفت بخش کشاورزی از دادن مالیات معافه
داستان داستانه داروغه ناتینگهامه
موسوی: 1393/11/2710:43:11،
19
30
ما در رشته های پزشکی خوب پیشرفت کردیم کسی آیا از خودش سوال کرده چرا؟.....
به نظر من اگه همان راه رشته های پزشکی رو بریم در عرض چند سال درصنعت وسایر علوم دیگر نیز حرفی برای گفتن خواهیم داشت.
دررشته های پزشکی محل آموزش دانشجو محیط کار است نه سر کلاس درس ومطالب کاربردی رو در آنجا می خونه نه تئوری های کم ارزش را.
استاد نیز در محیط کار است وبیمارستانها زیر نظر دانشگاههای علوم پزشکی هستند و در آنجا شعار ارتباط دانشگاه با صنعت نیست.بلکه به تور واقعی محیط کسب وکار زیر نظر دانشگاه است. امیدوارم این مطلب رو کسی به گوش مسئولین برسونه
ahmad: 1393/11/2713:41:55،
30
18
دوست عزیز پیشرفت همه جانبه است در یک کشور که در همه علوم و فنون عقبه چطوری شما فکر کردی پزشکی چلو افتاده شاید به این علت که مثل صنعت اثار اون دیده نمیشه شما مطمین باش پزشکی ما اگر از صنعت عقبتر نباشه جلوتر نیست
یه کارگر: 1393/11/2710:50:41،
29
18
خدا وکیلی باید حرف هالو رو طلا گرفت ...تو منطقه ما طرف پسته داره سالی کم کم 60-70 میلیون پسته میفروشه تازه اونای که ناچیز باغ دارن، اون گردن کلفتاش تا 4 میلیاردم خبر دارم فروش دارن ولی یک یه ریالی که مالیات نمیدن هیچ منطقه رو هم به خشکسالی کشوندن هیچ تا یه کم هوا سرد یا گرم میشه دولت بهشون وام بلا عوضم میده ..... آخه یکی نیست به این مسولین مملکت ما بگه اگه میخواید از کشاورزم حمایت کنید از اونی که کالا استراتژیک مثل گندم تولید میکنه حمایت کنید نه یکی مثل اینا که پسته تولید میکنن تازه جالبی به اینه که طبق قوانین گمرک ایران پسته کالای لوکسه نه استراتزیک.............
مردی از نسل سوخته: 1393/11/2710:51:44،
28
16
وقتی طرف رو با یک اختلاصی که من هنوز با مدرک مهندسی تو خوندنش مشکل دارم با یک عکس ناز کنار از ما بهترون میندازن و نشون میدن داره برای ما بای بای میکنه ، یعنی همین آش و همین کاسه ..........
omid: 1393/11/2713:08:29،
37
17
ما نبايد درس بگيريم مديران ما بايد درس بگيرن كه البته شيطان رو هم درس ميدن
امیر: 1393/11/2721:19:35،
18
21
به نظر من ما اول باید از خودمون شروع کنیم و اول تنبلی و تن پروری خودمون رو درست کنیم بعد بریم سراغ سواد وطرز فکرمون
این طوری دیگه دولت نمیتونه از ما سو استفاده کنه ومجبوره همون طوری که مردم می خوان کار کنه.ایرانیا هیچ چیزی از مردم دیگه جهان کم ندارن فقط باید همت کنن اون موقع میتونن نتیجه کارشون رو ببینن.اگه دقت کنبن میبینین که اون ایرانیایی که همت کردن الان حرفی واسه گفتن تو سطح جهان دارن نمونش ناسا و امسال اون.پس بیاید همت کنیم و کشورمون رو تو دست خودمون بگیریم.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
پانی پی
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار