کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
فروشگاه اینترنتی مدیسه
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
ایکاپ
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

کشاورزی در کدام مناطق رشد و در کدام مناطق افت کرد؟

کدخبر:۱۰۰۰۳جمعه، ۲۴ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۴:۳۸۴۰۴۱ بازدید

یک کارشناس کشاورزی گفت: شواهد نشان می‌دهد استان‌های آذربایجان غربی، شرقی و فارس در بخش کشاورزی توسعه یافته‌اند و از سوی دیگر استان‌هایی همچون ...

 یک کارشناس کشاورزی گفت: شواهد نشان می‌دهد استان‌های آذربایجان غربی، شرقی و فارس در بخش کشاورزی توسعه یافته‌اند و از سوی دیگر استان‌هایی همچون کردستان، سیستان و بلوچستان، ایلام و مرکزی دچار افت شده‌اند.

حامد قادرزاده در گفت‌وگویی اظهار کرد: اگر بخواهیم با توجه به آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار درخصوص کاهش شش درصدی بهره‌برداران، افزایش 25 درصدی باغ‌ها و کاهش 9 درصدی سطح زیر کشت اراضی، وضعیت کشاورزی ایران را مورد بررسی قرار دهیم می‌توان گفت استان‌های آذربایجان غربی، شرقی و فارس با مسیر توسعه همگام پیش می‌روند.

وی افزود: این استان‌ها ویژگی‌های بخش کشاورزی و ارتباط آن را با بخش صنعت به معنای عام شناسایی کرده و نیروی انسانی مناسب را به کار گرفته‌اند که موجب افزایش بهره‌وری شده‌اند.

این کارشناس کشاورزی به افزایش سهم باغات در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: فعالیت باغات نوعی فعالیت سرمایه‌گذارانه و سودآور محسوب می‌شود. این سیگنال مناسبی در فرآیند توسعه است. افزایش محصولات باغی هم به صورت تازه‌خوری و هم فرآوری شده نشان‌دهنده بهبود وضعیت معیشتی در بخش کشاورزی و شکل‌گیری واحدهای بزرگ و صنعتی است. لذا این افزایش نه تنها نگران کننده نیست بلکه می‌تواند با ورود تکنولوژی‌های نوین و متناسب با شرایط در هر منطقه، امکان چند کشتی همزمان در یک محیط زراعی را نیز فراهم کند.

قادرزاده ادامه داد: از سوی دیگر استان‌هایی همچون کردستان، سیستان و بلوچستان، ایلام و مرکزی که از زیرساخت مناسب به‌ ویژه راه روستایی، راه بین شهرستانی و راه بین مزارع برخوردار نیستند و تعداد بهره‌برداران‌شان هم زیاد است، در بخش کشاورزی کمتر توسعه یافته‌اند.

وی با بیان این‌که در این استان‌ها رشد جمعیت شهری به سرعت صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر شاهد کاهش رشد جمعیت روستایی، بدون ورود به مشاغل جدید و تکمیل زنجیره در این استان‌ها هستیم. هم‌چنین در این مناطق و مناطق مشابه که جمعیت استانی به طور معنی‌داری در حال افزایش نیست، مرتب شاهد مهاجرت نخبگان هستیم.

این کارشناس کشاورزی اظهار کرد: با توجه به پایین بودن درآمد سالانه خانوارها در این استان‌ها سرمایه‌گذاری برای تولید محصولات مکملی که منجر به توسعه‌ بخش صنعت و خدمات شود صورت نگرفته است.

به گفته قادرزاده دلیل عدم توسعه کشاورزی در این استان‌ها نبود زیرساخت‌های فیزیکی است که مهم‌ترین آنها راه محسوب می‌شود در حالی که وجود راه مناسب به کاهش هزینه تولید، دسترسی سریع به بازار، دسترسی به اطلاعات به‌روز و افزایش بهره‌وری منجر می‌شود و نبود آن قطعا نه فقط توسعه این استان‌ها را به دنبال نخواهد داشت بلکه به مرور مزیت‌های طبیعی منطقه نیز از دست می‌رود.

وی با طرح این سوال که در فرآیند توسعه کشاورزی، تغییر تعداد بهره‌برداران، تغییر اندازه واحدها و تغییر فعالیت‌های خدماتی پس از تولید، امر مناسبی است یا خیر؟ تصریح کرد: چنان‌چه اقتصاد بخواهد مسیر درست را طی کند برای بهره‌گیری از صرفه‌های حاصل از مقیاس، اندازه‌ واحدهای کشاورزی بزرگ می‌شود لذا تعداد بهره‌برداران کاهش می‌یابد.

این کارشناس کشاورزی ادامه داد: این افزایش مقیاس می‌تواند از طریق ایجاد واحدهای صنعتی در بخش کشاورزی، تجمیع اراضی یا فروش بهره‌بردارن به دیگر بهره‌بردارن توانمند انجام شود.

قادرزاده با بیان این‌که در فرآیند توسعه به‌ویژه در بخش کشاورزی، حرکت افقی باید جای خود را به حرکت عمودی بدهد، توضیح داد: این بدان معناست که محصول خام جای خود را به محصولات دارای ارزش افزوده می‌دهد و تنوع عمودی جایگزین تنوع افقی می‌شود.

وی گفت: با گذشت زمان در فرآیند توسعه، زیرساخت‌ها بهبود می‌یابد. افزایش زیرساخت‌ها موجب ایجاد واحدهای خدماتی چابک در تامین نهاده‌های بخش تولید و بازار محصولات بخش کشاورزی می‌شود. این حرکت به توسعه‌ تخصص و تقسیم کار بیشتر کمک خواهد کرد. به همین دلیل رد فرایند توسعه سهم بخش کشاورزی به معنای تولید کاهش پیدا می‌کند اما این کاهش به منزله‌ کاهش حجم تولید نیست بلکه به دلیل افزایش رشد بخش خدمات و افزایش ارزش افزوده فرآورده‌های بخش کشاورزی است لذا این امر نگران کننده نیست.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

امید: 1393/11/2410:06:05،
62
28
بالاخره استانهای آذربایجان در یک زمینه موفق شدن واین به لطف نابودی دریاچه ارومیه محقق شده
رضا: 1393/11/2410:27:02،
39
20
تا جايي كه من ميبينم افت كرده، زمينهاي اطراف تهران همه خشك شدن و تبديل به كارگاه و مسكوني شدن. شمال كشور هم همه دارن تبديل به ويلا ميشن. تازه اينا زمينهايي هست كه من از چندسال پيش ديدم و يادمه كه باغ و مزرعه بودن. اونوقت آقايون جهاد كشاورزي ميان به زمين هايي كه 40ساله خشك شده و آب نداره و ميخوان تبديل كنن،گير ميدن، اما زمينهايي كه جلو چشمشون مي‌خشكونن رو، با گرفتن مقداري .... نمي بينن. با چشم خودم ديدم كه ميگم. بعد يه زمين خشكي رو كه ما گرفتيم تبديل به باغ كرديم و ميحوايم يه اتاق توش بسازيم رو هم باز گير ميدن بهش! عجب روزگاري شده. همه چي برعكسه
کوروش کبیر: 1393/11/2410:36:39،
51
25
کجای باغداری سود آوره و سیگنال میده؟

ما که به لطف دولت و بسته شدن مرز برای صادرات فقط سود آوری غرفه داران میدان بار رو دیدیم و بس...

فقط دولت داره کاری میکنه کشاورزی جمع بشه و آقا زاده ها واردات داشته باشن

همچین میگه باغداری سود آوره یکی ندونه میگه چه پولی باغدارا به جیب میزنن

بنده به عنوان مالک یه باغ بزرگ هنوز نتونستم پول سم امسال رو پرداخت کنم...

البته به لطف مسئولین محترم جهاد کشاورزی و....
احمد: 1393/11/2410:55:04،
51
37
یاشاسین اذربایجان
مجتبی: 1393/11/2411:17:04،
35
25
استان فارس که چند ساله بارندگی نداشته و زمینهای زیر کشت از نصف هم کمتر شده
pepan : 1393/11/2412:05:37،
33
24
جالب اینجاست که میزان تولید بذر ذرت تو شهر ما رطبه یک رو داره ولی سیاست استان ما که اصلا راضی به پیشرفت شهر ما نیست اعداد و ارقام غلط رو منتشر میکنن تا نادیده بگیرن تو مجلس و سازمان جهاد کشاورزی...
ضمنا شهرستان پارس آباد از توابع استان اردبیل می باشد..
ضمنا مقامات استان برای تصویب منتطه آزاد شهر ما معترض شدند و مانع ملحق شدن به منطقه آزاد ارس می باشند...
کک: 1393/11/2417:50:08،
33
22
تولید بذر ذرت مال شهر شما نیست مال دو تا کشت وصنعت عظیم وزارت جهاد کشاورزی به لظف آب فراوان ارس .از طرفی با ورود بذور خارجی وns که پرتولید و دوره رشد کوتاهی داره دیگه بدور داخلی زیاد طرفدار نداره
pepan : 1393/11/2418:32:44،
29
25
کک جان..
بزار ارقام بذر های تولیدی رو بهتون بگم..
N.S داریم رقم های ۶۴۰ و ۷۴۰.....۷۰۴ نرمال داریم.A.S داریم که مستقیما میدیم به کرمانشاه.بذر cms داریم
بخب کشت و صنعت مغان و پارس تو شهر ما واقع هستن.. ولی اینو هم یاداور شم که هر دو نیروهای انسانی رو به صورت مفت به کار میبرن..طوری که ماهانه تو این فصول چند صد نفر رو تعطیل میکنن در حالی که همه چشمشون رو دوختن به حقوق ماهانه ایی که این دوتا شرکت عظیم پرداخت میکنه...
مسعود : 1393/11/2412:11:58،
36
22
مشکل آب وبرق و محیط زیست و... اکثرا به خاطر بی کفایتی و ندانم کاری مسئولینه چون هیچ استاندارد و قوانین برای توزیع و استفاده از منابع تو کشور ما وجود نداره و فقط جنبه مادی وبازدهی کوتاه مدتش میبینند الان تو اکثر کشورهای اروپای ساخت کارخانه های پتروشیمی و کلا کارخانه ها با آلایندگی زیاد یاممنوع شده یا کاهش یافته در حالی که طبق برنامه 1404 دولت ایران باید بخش عظیمی از محطولات پتروشیمی کشور و منطقه را تامین کنه و یا ساخت کارخانه های همچون ذوب آهن در مناطق کم آب که هیچ فکری در مورد تامین آب این کارخانه ها برای طولانی مدت نکردند مانند ذوب آهن اصفهان و اهواز
ابرام: 1393/11/2413:20:46،
37
22
کشاوررزی که پایه و امنیت غذایی یک کشوره هیچ کس براش تره هم خورد نمیکنه
حالا اگه تیتر خبر میزد خرید و فروش ماشین و املاک کلی نظر اینجا ثبت میشد
البته مقصر اصلی اونایی هستند که یک مملکت با دلالی اداره میکند و دم از تولید داخلی میزنند ولی با تحریم های نفتی
در تولیدات کشاورزی مملکت به دلیل کود شیمیایی وارداتی ناتوان میشوند
scorpion : 1393/11/2415:35:41،
39
26
من يكى از كشاورزان استان مركزى هستم, دليل افت توليد در اين منطقه نبود راه نيست بلكه عدم آگاهى كشاورز از علم روز و نبود نهاده هاى مناسب على الخصوص بذر و كود و سم مناسب مي باشد متاسفانه سازمان عريض و طويل جهاد كشاورزى كه متولى اين امر است هيچگونه خدماتى به زارع نميده حتى ترويج كه بارمالى هم نداره انجام نميشه .آگاه سازى كشاورز در جهت مصرف بهينه آب با توجه به اقليم و برنامه ريزى كشت بايستى در اولويت قرار گيرد همزمان بذر و سموم بيو لوژيك در دسترس قرار داده شود

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
تور لحظه آخری
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آغاز فروش فوری پژو 508 در مدل 2017 برای اولین‌بار در ایران + قیمت قطعی / مرداد 96
شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - شهریور 96
لیست قیمت جدید محصولات ایران خودرو با افزایش قیمت اعلام شد - شهریور 96
شرایط فروش هیوندای اکسنت شرکت کرمان موتور برای اولین بار اعلام شد + قیمت قطعی
خودروی جدید هایما S5 جهت نمایش به نمایندگی‌های ایران‌خودرو آورده شد + تصاویر
آغاز دور جدید فروش فوری پژو 207 اتوماتیک جدید - شهریور 96
اعلام شرايط پيش‌فروش خودروهای رنو تندر90 و رنو ساندرو
آغاز فروش خودروی جدید MG360 دنده‌ای و اتوماتیک/ مرداد 96 + شرایط فروش
شرایط پیش فروش جدید محصولات ایران خودرو - شهریور 96
نرخ‌های جدید سود بانکی اعلام شد
جدول پیش فروش محصولات ایران خودرو با سود مشارکت 25 درصد - شهریور 96
دستور جنجالی دقیقه نودی نعمت‌زاده حاشیه‌ساز شد
شرایط جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو - شهریور 96
جدول قیمت پرطرفدارترین خودروهای وارداتی در بازار تهران
فروش خودروی ساینا اتوماتیک برای اولین‌بار تا چند روز دیگر - شهریور 96
آسایشگاه خیریه
آنلاین جو
تور لحظه آخری
تورآنتالیا
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط هواپیما